ClickCease Akü Park - Sincan Akü | Etimesgut Akü | Akü Fiyatları

Akü

Akü Nedir?:
Akü plakaları üzerindeki kimyasal malzemelerin özelliği nedeniyle depo ettiği enerjiyi, elektrik enerjisine çevirebilen elektro- kimyasal bir cihazdır. Aküde bir yandan kimyasal reaksiyonlarla elektrik akımı elde edilir, diğer yandan elektrik akımı ile kimyasal reaksiyonlar meydana gelir.

Akünün Görevi:
Aracın motorunun çalıştırılabilmesi için gerekli marş gücünü (yol vermesini ) sağlamak

Otomobilde alternatörün ihtiyacı karşılayamadığı durumlarda ilk ateşleme, far lambalarının yanması, ısıtıcılar, havalandırma, radyo gibi sistemin diğer enerjiye ihtiyaç duyan bölümlerine elektrik sağlamaktır.

Şarj dinamosunun meydana getirdiği akım( amperaj ) o anda çalışan elektrikli alıcıların sarf ettiği amperajdan fazla veya az ise akü sistemde akım dengelemesi yaparak akımın fazlasını alır veya eksiğini tamamlar.

Akümülatörleri oluşturan komponentler:

Plakalar
Akümülatörlerin enerji vermesini sağlayan en önemli parça, plakalardır. İki çeşit plaka bulunur;artı ve eksi plakalar. Plakanın iskeleti ızgaradır. Izgaralar kalsiyumlu, antimuanlı, kalaylı, gümüşlü gibi farklı alaşımlı kurşunlardan, gravity döküm teknolojisi, expanded metal teknolojisi gibi farklı teknolojiler ile üretilirler.

Seperatörler
Seperatörler plaka ve akü tipine bağlı olarak çeşitli ebat ve kalınlıklarda olup kısa devreyi önlemek amaçıyla kullanılır.

Farklı tipte seperatörler mevcuttur;  selülozik, PVC (poly vinil klorür), ve PE(polietilen) esaslı seperatörler örnek olarak verilebilir.

İnce seperatörler daha az elektrik direncine sahiptirler, daha kalın bir seperatör aküye daha yüksek bir iç direnç verir. Bu nedenle akülerde ince  ve düşük gözenekli seperatörler tercih edilir. Bu akü içerisinde asit sirkülasyonu ile pozitif plaka kontağını kolaylaştırır, dolayısıyla akünün performansını arttırır.

Kutu ve Kapaklar
Kutu ve kapaklar sert ebonitten veya plastikten üretilirler ve bunların görevi yeterli yalıtımı, sızdırmazlığı , mekanik ve kimyasal özellikleri korunması ve uzun süreli dayanıklılığı sağlamasıdır.

Gaz Kapakları
Akümülatörün üretiminde kullanılan alaşımın özelliğine bağlı olarak her zaman Hidrojen ve oksijen gazı çıkışları vardır. Akü içerisindeki basıncın belirli değerlerin altında kalması gerekir . Bu amaçla gazın dışarıya çıkmasını sağlayan delikli kapaklara buşon denir.

Elektrolit
Elektrolit plakaların içerisine batırıldığı iyonların artı kutuptan eksi kutuba taşınmasını sağlayan sulandırılmış sülfirik asittir. Elektrolitin yoğunluğu akünün özelliklerini etkiler. Yüksek yoğunluklarda akü yüksek voltaj verir ancak kısa sürede yıpranmaya neden olur. Düşük yoğunluklu elektrolitler ise volt ve marş basma gücünün azalmasına neden olurlar.

Akümülatör  nasıl tanımlanır?
Otomotiv akümülatörleri çeşitli ölçülerde ve performanslarda üretilmektedirler. Her akünün üzerinde kullanım gerilimini (voltaj), kapasitesini ve akım şiddetini gösteren sayılar bulunur. Bir akünün kapasitesi plakaların boyutlarına sayısına, asit miktarına yoğunlupuna ve sıcaklığına bağlıdır.

Araçlarda kullanılması planlanan pek çok akümülatör nominal 12 volt veya nominal 6 voltluk olmalıdır. Bir kurşun-asit hücresi 2 voltun üzerinde son voltaja sahiptir böylece her bir hücreyi seri olarak bağlayarak çarpım bulunur. 12 volt için altı hücre seri olarak bağlanır ve 6 volt içinse 3 hücre seri olarak bağlanır.

Scroll